WhatsApp Destek Hattı
Oyuncu Koltuğu Bakımı Nasıl Yapılır?

Oyuncu Koltuğu Bakımı Nasıl Yapılır?

Oyuncu koltuğu alacakların ürünün bakımı ve temizliğine dair yaşadığı çekinceler vardır. Çalışma sandalyesi, döner koltuk, çalışma koltuğu gibi ürünlerin yüzeyi temizlenerek hijyen sağlanabilir. Ancak oyuncu koltuğu amortisörleri, kademeli kolçak ayarları, ortopedik unsurları ve destek pedlerinden ötürü temizlenirken dikkatli olunmalıdır. Oyuncu koltuğu bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını merak edenler bu aksamların yapısına uygun temizlik yapmak zorunda olduğunu bilmelidir. 

Oyuncu koltuğu bakımı döşeme türüne göre değişiklik gösterir. Deri oyuncu koltuğu bakımı ve kumaş oyuncu koltuğu bakımı farklıdır. Markaların oyuncu koltuğunda kullandıkları özellikler teknik bakımlar konusunda yol gösterici olacaktır. Multi tilt kilitleme fonksiyonu olan XPrime gibi markaların amortisörleri düzenli aralıklarla yağlanmak zorundadır. Döşeme türüne göre yüzeylerin bakımı da doğru yapılmalıdır. Yanlış şekilde yapılan oyuncu koltuğu bakımı ürünün kullanım ömrünü kısaltacağı gibi yüzeyde kokuya da neden olabilir. Nemli ve ıslak bırakılan yerlerde yer yer lekelenmeler veya döşemede renk değişiklikleri görülmesi mümkündür. O yüzden oyuncu koltuğu bakımı nasıl yapılır konusuna önem verilmelidir. 

XPrime gibi markalardan oyuncu koltuğu satın alırsanız bu durumda size gerekli her türlü bilgi sunulacaktır. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda veya oyuncu koltuğu garantisi için görüştüğünüzde yardımcı olunur. Oyuncu koltuğu bakımı yapıldığı zaman kullanıcılara sağlayacağı bazı avantajlar vardır.

 1. Ürünün kullanım ömrü uzar. 

 2. Temiz ve hijyenik zemine oturursunuz. Kıyafetleriniz kirlenmeyeceği gibi hem oyuncu koltuğu döşemesini hem de kıyafetlerinizi temiz tutabilirsiniz. 

 3. Oyuncu koltuğu döşemesi yıpranmaz çatlama ve aşınma gibi sorunlarla karşılaşma olasılığınız da düşüktür. 

 4. Deri yüzeyi ve döşemesi koku yapan, teknik aksamlarında herhangi bir sorun olmayan oyuncu koltuğunuz olmasın. Bunun için de düzenli aralıklarla bakım yapmanızda fayda vardır. 

 5. Oyuncu koltuğu bakımı doğru bir şekilde yapıldığında tekerleklerinin aşınma ve kırılma olasılığı da düşer. 

 6. Multi tilt kilitleme fonksiyonu kolaylıkla kullanılabilir. Çift kollu ayarlama mekanizmasında sorun yaşanmaz. 

 7. Amortisörleri düzenli yağlandığında 360° dönüş kabiliyetinin hızında azalma olmaz. 

 8. Oyuncu koltuğunun her türlü özelliği rahatlıkla ve kolayca kullanılacaktır.

 9. Düzenli olarak bakımı yapılan ve nerede problem olduğu tespit edilen oyuncu koltuğu birkaç yıl daha fazla kullanıma imkan sağlar. 

XPrime gibi markalar oyuncu koltuğu bakımı nasıl yapılmalıdır konusunda müşterilerini bilinçlendirir. Bunun için gerekli destekleri sağlar. Hem bütçenizi korursunuz hem de konfor özelliklerini yitirmeden yıllarca üründen verim alabilirsiniz.

Oyuncu koltuğu kullanımının yaygın olduğu ofis, şirket ve toplantı salonlarında düzenli bakımı yapılmayan ürünler eskir. Oyuncu koltuğu bakımı ve temizliği nasıl olmalıdır bilinirse işletmenin giderleri de azalır. Düzenli bakım yapılmadığında kullanımında aksaklık yaşanır. XPrime oyuncu koltuğu bakım yağı ve oyuncu koltuğu bakım ürünleri üretme konusunda başarılıdır. Siz de oyuncu koltuğu bakımı için bu ürünlerden ihtiyacınız olanları alabilirsiniz. Yıl içerisinde birkaç kere yapacağınız düzenli bakım sorunsuz biçimde üründen verim almanızı sağlayacaktır.

Oyuncu Koltuğu Terletir Mi?

Oyuncu koltuğu satın almadan önce çoğu konuda merak ettikleriniz olabilir. Bunlar içerisinde en önemlisi de oyuncu koltuğu terletir mi sorusunun cevabıdır. Çünkü oyuncu koltuğu terlettiğinde sağladığı konfor ve ortopedik unsurların hiçbir anlamı kalmaz. Sürekli ıslak ve yapışık hissetmek ne iş yerinde ne de evde göz yumulacak bir durum değildir. Bunu önlemek için oyuncu koltuğu yüzeyinin kumaş olmasına özen gösterilmelidir. 

Deri oyuncu koltuğu terletir mi veya kumaş oyuncu koltuğu terletir mi gibi soruların ayrıntılı cevabını bulmak için hazırlanmış yazıları okuyabilirsiniz. Kumaş oyuncu koltuğunda tay tüyü kumaş, fileli kumaş ve nefes alabilen kumaş kullanıldığından ötürü cildiniz havalanır. Deri oyuncu koltuğunda ise suni deri veya gerçek deri vücudunuzun nefes almamasına neden olur. Ancak XPrime deri oyuncu koltuğu modelleri diğerleriyle kıyaslandığında nefes alabilen özelliklerle donatılmıştır. Yaklaşık 9 saate kadar çalışma saatiniz olsa bile sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz. 

XPrime oyuncu koltuğu modellerinin bazılarında oturma yerinde kumaş kullanırken diğer yerlerde deri malzeme tercih eder. Kumaş ve deri döşeme tiplerinin bir arada kullanıldığı modeller de terletmez. Lüks ve konforu bir arada yaşamak için bu modelleri de satın alabilirsiniz. Hem şık hem de rahat oyuncu koltuğu kullanımı arzuluyorsanız XPrime’ın terletmez oyuncu koltuğu modellerini seçebilirsiniz. Oyuncu koltuğunun terletmesi veya terletmemesi kalite ve kullanılan malzemeler ile yakından ilgilidir. Eğer kaliteli ve nefes alabilen malzemeler tercih edilirse oyuncu koltuğu terletmeyecektir.

Kumaş oyuncu koltuğu ve deri oyuncu koltuğu döşemesi terleme üzerinde etkili olduğundan aşağıdaki tabloyu inceleyin. Oyuncu koltuğunda neyin terlemeye sebep olduğunu bu bilgiler sayesinde öğrenirsiniz. Böylece doğru ürünü satın alabilirsiniz.

Kumaş Oyuncu Koltuğu Terletir Mi?

Deri Oyuncu Koltuğu Terletir Mi?

Fileli kumaş, nefes alan kumaş ve tay tüyü kumaş kullanılan modeller terletmez.

Suni deri veya gerçek deri malzeme kullanımına göre terletebilir.

Oyuncu koltuğu döşemesinin altında bulunan astarı kaliteli ise terlemeyi engeller.

Deri oyuncu koltuğu döşemesinin altında astar yoksa sadece terletmez aynı zamanda vücut sıcaklıktan yanar. Üstelik ıslaklık alt yüzeye geçebilir.

Terleme sorunu yaşamamak için düzenli olarak arada bir kalkmak gerekir. 

Sıcak havalarda terletmeme imkanı yoktur.

Kalitesiz döşeme tipleri her kumaşın terletmesine neden olur.

Xprime deri oyuncu koltuğu modelleri daha az terletme özelliğine sahiptir.

Oturma kısmı kumaş olmasa da oyuncu koltuğu terletmez.

Oturma kısmı kumaş ve diğer bölgeler deri ise deri oyuncu koltuğu terletmez.

Oyuncu Koltuğu Yıkanır Mı?

Oyuncu koltuğu satın alanlar veya oyuncu koltuğunun kirlendiğini düşünenler temizlemek için çareler arar. Bu kimseler oyuncu koltuğu yıkanır mı diye merak eder. Lakin oyuncu koltuğu kesinlikle yıkanmamalıdır. Çünkü amortisörler, kilitleme fonksiyonları ve diğer aksamlar metal malzemeden üretilmiştir. Bunların herhangi bir yerinde su kalıntısı bulunması halinde oksitlenme meydana gelir. Oksitlenme meydana geldiği zaman da ürünün konfor özellikleri ve fonksiyonelliği de zarara uğrar.

Oksitlenen amortisörler değiştirilip yerine yeni parçalar satın alınıp takılmalıdır. Oyuncu koltuğu yıkanır mı diye merak ediyorsanız bu konuda hiçbir teşebbüste bulunmamanızı öneririz. XPrime gibi markalar oyuncu koltuğu döşemesi ve malzemelerini silinebilir, temizlenebilir özelliklerde üretmiştir. Siz hafif nemli bir bezle oyuncu koltuklarını sildiğinizde arkasından kuruladığınızda dış yüzeyinde bakteri de kalmaz. Ağartıcılar veya ağır kimyasallar kullanmak satın aldığınız ürüne zarar verir. Döşemeyi eritebileceği gibi dayanıklılığını da bozar. Aşınma, çatlama, kırılma gibi sorunlarla karşılaşmamak için oyuncu koltuğunun yıkanmadığını bilmelisiniz.

Hortumla ya da farklı ürünlerle oyuncu koltuğu yıkanır mı denemesi yapmayın. Aldığınız ürünü çöpe atacağınız gibi döşeme içi zaman içinde küflenecektir. Küflenip kötü kokuya neden olan süngerin kullanımı mümkün değildir. Amortisörleri ve metal aksamları oyuncu koltuğu bakım yağı ile yağlamalısınız. Diğer dış yüzeyi ise hafif bir nemli bez sonrasında kurulama bezi ile temizlemeniz yeterli olacaktır. Dezenfektan veya ağır kimyasallardan uzak durduğunuzda oyuncu koltuğu rengi ve döşemesi de bozulmayacaktır.

Deri Oyuncu Koltuğu Bakımı Nasıl Yapılır?

Oyuncu koltuğu bakımı döşeme tiplerine göre değişir. Deri oyuncu koltuğu bakımı nasıl yapılır bilmek istiyorsanız XPrime resmi satış sitesinde yer alan yazı içeriklerine de göz atabilirsiniz. Deri oyuncu koltuğu suni deri veya gerçekleri malzeme kullanılarak üretilir. Ancak maliyet ve kullanışlılık açısından tercih suni deriden yana kullanılır. Çünkü gerçek deri malzeme koku yaptığından ötürü kapalı alanlarda kullanımı zordur. Bunu önlemek için suni deri döşeme tercih edilebilir. 

Deri oyuncu koltuğunun kumaş döşeme tipi ile birlikte tasarlanan ürünlerinde bakım daha farklıdır. Bu durumda kumaş kısım için kumaş oyuncu koltuğu bakım aşamaları yapılmalıdır. Deri kısım içinse deri bakım malzemeleri ve yağı uygulanmalıdır. Deri oyuncu koltuğunuz varsa sırası ile şunları yaparak eskisinden daha sağlam bir şekilde kullanılmasını sağlayabilirsiniz;

 • Deri oyuncu koltuğu bakımı yapılırken teknik kısım ayrı döşeme kısmı ayrıdır. Teknik aksamlar için oyuncu koltuğu bakım yağ kullanılmalıdır.

 • Amortisörler, çift kollu mekanizma, kolçakların ayarlandığı yerler düzenli olarak yağlanmalıdır. Bu sayede dönüş ve yukarı aşağı kaldırma hareketleri kolaylıkla yapılabilir.

 • Yağlanmayan deri oyuncu koltuğu bu özellikleri zaman içerisinde körelir. Bazen de 360° dönüş hızı eskisinden daha da düşer. 

 • Metal aksamlar için gerekli bakım yapıldıktan sonra deri oyuncu koltuğu döşemesine geçilir. Döşeme tamamen deri kumaştan yapılmışsa hafif nemli bir bezle tüm bölge silinir. Daha sonra ise kuru bez ile döşemedeki ıslaklık alınır. 

 • Yaklaşık 10 ile 15 dakika bekledikten sonra deri oyuncu koltuğu bakım ürünleri yüzeye uygulanır. Yalnız bu ürünler uygulanırken kumaş olan kısma sürülmez. Kumaş oyuncu koltuğu döşemesinde deri bakım ürünleri kullanılmaz. Deri bakım ürünleri cilalamak, eskisinden daha yeni yapmak, var olan çatlakları onarmak ve döşemenin çatlamasını önlemek içindir. 

 • Deri bakım ürünleri yüzeye sürüldükten sonra da artık sürülen malzemenin kuruması beklenir. Artık ilk günkü gibi sorunsuz bir şekilde ürünü kullanabilirsiniz.

Kumaş Oyuncu Koltuğu Bakımı Nasıl Yapılır?

Kumaş oyuncu koltuğu bakımı ise deri oyuncu koltuğuna göre biraz daha farklıdır. Kumaş oyuncu koltuğu bakımı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız öncelikli olarak deri bakım ürünleri satın almalısınız. 

 • Kumaş yüzeylerde cila veya cila benzeri malzemeler kullanılmaz. 

 • Kimyasallar, ağartıcılar, ağır metal içeren temizlik malzemeleri tercih edilmez. 

 • Kumaş oyuncu koltuğu bakımı nasıl yapılır diye merak edenler iki aşamalı olarak rutin bakım yapmalıdır. 

 1. İlk olarak metal aksamları ve teknik ekipmanları oyuncu koltuğu bakım yağı ile yağlamalısınız. Oyuncu koltuğu bakım yağı; kolçaklardaki mekanizmada, gövde yükseklik ayarı ve multi tilt  fonksiyonunda kullanılır. Amortisörler ve varsa ek teknik ekipmanlar yeteri kadar yağlanmalıdır. Yağın her bölgeye eşit olarak dağıtıldığından emin olunmalıdır. 

 2. Oyuncu koltuğu temizliğinin ikinci kısmı ise kumaş döşeme yüzeyine uygulanır. Hafif nemli bir bez ile döşeme silinir. Yalnız bezin fazla ıslak olmamasına özen gösterilmelidir. Öncesinde zeminde hayvan tüyü veya tozlar varsa diye süpürülmelidir. Daha temiz olması için yapılan bu uygulamalar sonuç verir. 

Kumaş oyuncu koltuğu bakımı nasıl yapılır merakında olanlar XPrime’ın bakım videolarını izleyebilir. XPrime blog sitesinde yer alan bilgiler de yol gösterici olacaktır.  

İhtiyaç duyduğunuzda veya düzenli aralıklarla temizlik rutini uygulamanız ürününüzü uzun soluklu kullanmanızı sağlar. Kumaş oyuncu koltuğu bakımı nasıl yapılır kısmına geçmeden koltuk yüzeyinde var olan kalıntılar temizlenmelidir. Daha önce döşemeye bulaşmış çikolata, şekerli şeyler veya kumaş yüzeyine yapışmış kalıntılar varsa bunları delici alet olmadan sert bir cisimle yavaşça kaldırın. Böylece siz oturdukça veya oyuncu koltuğunu kullandıkça kir de döşemeyle bütünleşmez. 

Oyuncu Koltuğu Bakım Yağı Nasıl Kullanılır?

Oyuncu koltuğu bakım yağı veya oyuncu koltuğu döşeme malzemeleri kullanımı doğru bir şekilde yapıldığında başarı sağlanır. Temiz, hijyenik ve uzun soluklu kullanabileceğiniz oturma elemanınız olur. Oyuncu koltuğu bakım yağının asıl amacı teknik aksamları ve metal malzemeleri uzun soluklu kullanmaktır. 

Oyuncu koltuğunu profesyonel veya konforlu yapan özelliklerden biri yukarı ve aşağı yükseklik ayarıdır. Bu ayar olmadığı sürece döner koltuk, çalışma sandalyesi veya çalışma koltuğundan farksızdır. Kolçakların yukarı aşağı, ileri geri, sağa sola hareketleri bakımı yapıldıkça kullanılabilir. Oyuncu koltuğunun tüm özelliklerini verimli şekilde kullanabilmek için yeterli bakımı yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Oyuncu koltuğunun 180° geriye yatmasını sağlayacak mekanizma yağlanmadığında kullanılmayacaktır. Nem veya ıslaklığa maruz kaldığında işlevsiz hale gelecektir. Bu sorunları önlemek ve oyuncu koltuğu bakımını yapmak için yönergeleri takip edebilirsiniz. XPrime sitesinde yer alan oyuncu koltuğu bakım yağı nasıl kullanılır yazılarını okuyabilirsiniz. Oradaki aşamaları uygulayarak oyuncu koltukları ilk günkü veriminde kullanılabilir.

Yayınlanan 2023-09-20 Xprime Oyuncu Koltuğu 0 174

Bir yorum bırakCevap bırak

Blog kategorileri

En son yorumlar

Yorum yok

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menü