WhatsApp Destek Hattı
Oyuncu Koltuğu Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Oyuncu Koltuğu Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Oyuncu koltuğu kullanımı gün içerisinde oldukça uzun süreler yapılmaktadır. Hatta oyun oynamaya bırakmak istemediğimiz için, yemeğimizi bile bilgisayar başında yeriz. Kullanımları uzun süre yapılan oyuncu koltuklarının belli bir süre sonra temizlenmesi gerekmektedir. Ev içerisinde temizlediğimiz ve bakımlarını yaptığımız her ürün gibi oyuncu koltuklarına da gerekli temizliği yapmalıyız. Çünkü kullanımlarına uzun süre devam edebilmesi ve temiz bir şekilde kullanabilmek için temizliklerinin ve gerekli bakımlarının yapılması önemlidir. Oyuncu koltukları deri ve kumaş olarak 2’ye ayrılmaktadır. Farklı yapılara sahip olan oyuncu koltukları, dış yapılarına uygun bir şekilde temizlenmeli ve bakımlarının yapılması gerekir. Bugünkü blog yazımızda sizlere evlerinizde bulunan oyuncu koltuklarınızı nasıl temizlemeniz ve gerekli bakımlarını nasıl yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Hazırlasanız oyuncu koltuğunuza yapacağınız bakımları ve temizleme işlemlerinin neler olduğunu anlatmaya başlayalım.

Oyuncu Koltuğu Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Oyuncu koltuklarının temizliği ve bakımı yapılarına uygun şekilde yapılmalıdır. Çünkü 2 farklı yapıya sahip olan oyuncu koltuğu bulunmaktadır. Bunlar deri oyuncu koltuğu ve kumaş oyuncu koltuğu olarak bilinir. Deri ve kumaş oyuncu koltuklarının temizliğinde farklı malzemler ve yöntemler kullanmanız lazımdır. Çünkü bu 2 ürün yapısal olarak farklıdır. Kumaş oyuncu koltuklarının temizliğinin ve bakımının nasıl olması gerektiğini sizlere anlatalım.

Kumaş Oyuncu Koltuklarının Temizliği Nasıl Yapılır?

Kumaş oyuncu koltukların temizliği pratik ve basit bir şekilde yapılmaktadır. Sizleri zorlayacak ya da komplike olan temizlikleri yoktur. Kumaş oyuncu koltuğunun temizliği şu şekilde yapılmaktadır;

 • Kumaş oyuncu koltuğunun temizliğine delikli yüzeylerden başlanmaktadır. Fileli yüzeylerin içerisinde kırıntı veya tozlar var ise onları almalısınız. Bunun içinde en iyi yol elektrikli süpürge kullanımıdır. Elektrikli süpürge ile fileli kumaş içerisinde bulunan kıl, kırıntı, toz, saç ve pislikleri alabilirsiniz.

 • Kumaş oyuncu koltuğunun yüzeylerinin temizliği için ise leke olan yerlere bakılmalıdır. Kumaş koltukların yüzeylerinin temizliğinde ihtiyacınız olan şey ıslak bez ve az miktarda bulaşık deterjanıdır. Lekeli olan yüzeylerin yavaş bir şekilde ve ıslak bez yardımıyla silmelisiniz.

 • Kumaş oyuncu koltuğunun yüzeyi deterjan ve ıslak bezle silindikten sonra, temiz bir kuru bez yardımı ile düzgünce kurulanmalıdır.

 • Kumaş oyuncu koltuklarının temizliğinde kullanılacak olan deterjanlarda ve temizlik ürünlerinde dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Kullanılacak olan malzemelerin içeriğinde kimyasal herhangi bir içerik olmaması gerekir.

 • Kumaş oyuncu koltuğunu 1 kere temizledikten sonra eğer koltuk yüzeylerinde hala az da olsa leke var ise, bu temizleme işlemini 2. kere tekrarlayabilirsiniz.

 • Kumaş oyuncu koltuğunun temizliği tamamlandıktan sonra koltuğu hem havalanması hem de kuruması için 30 - 50 dk arasında bir süre bırakılması gerekmektedir. Bu süre içerisinde kumaş oyuncu koltuğu kullanımınızı yapmayın. Kumaş oyuncu koltuğunun iyice kuruduğundan emin olduktan sonra kullanımını yapabilirsiniz.

 • Kumaş oyuncu koltuğunuzun temizliği sırasında temizleme işlemini koltuğun yapısını bozmadan ve dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

 • Ayrıca kumaş koltukların temizlikleri sırasında deri bölgeleri temizliğinde dikkat etmelisiniz. Çünkü koltukta bulunan deri bölgeler, deri oyuncu koltuğuna uygun olan temizleme işleminden geçmelidir.

Kumaş oyuncu koltuklarının genel temizliği yukarıda sizlere sıraladığımız gibi yapılmaktadır. Kumaş oyuncu koltuğunun temizlik işlemleri sırasında kullandığınız malzemelere dikkat etmeniz gerekmektedir. Hangi malzemeleri kullanmanızın daha uygun olduğunu sizlere söyleyelim.

Kumaş Oyuncu Koltuklarının Temizliğinde Hangi Malzemeler Kullanılır?

Kumaş oyuncu koltuğu temizliği sırasında kumaş yapıya uygun olan malzeme ve ürünler kullanılmalıdır. Kumaş yapıya uygun olmayan ürün kullanımı yapıldığı zaman, koltuğun yapısında bozulmalar meydana gelir. Kumaş oyuncu koltuğu temizliği için kullanılacak malzemeler şu şekildedir;

 • Kumaş oyuncu koltuklarının temizleme işlemlerinde bez kullanımı yapılmaktadır. Kumaş oyuncu koltuğu temizliği için kullanılacak en iyi bez mikrofiber yapıda olan bezlerdir. Mikrofiber bezler sayesinde kumaş oyuncu koltukları yapısına zarar gelmeden temizlenir.

 • Temizleme işlemi sırasında kullanılacak olan deterjan ve benzeri ürünlerin içeriğinde kimyasal malzemeler olmaması gerekir. Kimyasal malzemeler de kumaş koltuğun yapısına zarar vermektedir.

 • Kumaş oyuncu koltukları için ve kumaşlara uygun olan temizlik veya leke çıkarıcı spreyler bulunmaktadır. Bu spreylerin de kullanımı yapılmaktadır. Kumaş oyuncu koltuklarında kullanılacak spreylerde doğru ölçüde ve az miktarda sıkılmalıdır. Kuvvetli temizleyici olduklarından dolayı az miktarda kullanımları leke silme işleminde yeterli olmaktadır.

Kumaş oyuncu koltuklarının temizlenmesi yukarıda sizlere bahsettiğimiz gibi kolay ve pratik bir şekilde yapılmaktadır. Kumaş yapıda olan oyuncu koltukların temizliği koltuğun uzun ömürlü ve hijyenik bir şekilde kullanılabilmesi için gereklidir. Kumaş oyuncu koltuklarının temizliğinin yanı sıra, koltuğun gerekli bakımlarının da yapılması gerekmektedir. Kumaş oyuncu koltuğu bakımları da kumaş yapıya uygun biçimde olmalıdır. Sizlere bakımlarının nasıl yapılacağını açıklayalım.

Kumaş Oyuncu Koltuklarının Bakımları Nasıl Yapılmaktadır?

Kumaş oyuncu koltuklarının bakımları koltuğu bölümlerine göre farklılık göstermektedir. Koltukla bulunan mekanizmalar ve yapılara uygun biçimde bakımları yapılmalıdır. Kumaş oyuncu koltuğunun bakımları aşağıdaki gibidir;

 • Kumaş oyuncu koltuklarında bulunan aksam ve amortisör kısımlarının bakımlarından başlanmalıdır. Aksam ve amortisör kısımlarının yağlanması işlemi uygulanır. Kumaş oyuncu koltuklarında bulunan aksam ve amortisör kısımlarının yağlanmasının sebebi, ürün kullanıcılara demonte olarak gönderildiğinden dolayı koltuk fabrikadan çıkarken yağlama işlemi yapılmamaktadır. Bundan dolayı oyuncu koltuğu size ulaştığında aksam ve amortisör kısımlarının yağlaması yapılmalıdır. Kumaş oyuncu koltuklarının aksam ve amortisör yağlama işlemi düzenli olarak ayda 1 kere tekrarlanmalıdır.

 • Kumaş oyuncu koltuklarında yapılan bir diğer bakım işlemi de koltuklarda bulunan vidaların kontrol edilmesidir. Kumaş oyuncu koltuk modelinde yer alan vidalarda herhangi bir gevşeme var ise sıkılaştırılması gerekir. Böylece koltuk daha sağlam ve güvenli bir şekilde kullanılır. Ayrıca kumaş oyuncu koltuklarında olan vidaların kontrolü 3 ayda bir tekrarlanmalıdır.

**Kumaş oyuncu koltuklarının bakımları sırasında dikkat etmeniz gereken bir unsur vardır. Oyuncu koltuğu fabrikadan çıkış yapmadan önce yağlama işlemleri koltuğa uygulanmaz. Bunun nedeni ise, yağlanan mekanik bölgelerde akan yağların koltuk yüzeylerine bulaşmasını engellemek içindir. Bu sebeple de Oyuncu Koltuğunuz elinize ulaştığı zaman ilk dikkat yapmanız gereken şey ise Deri Oyuncu Koltuğunuzun mekanik ve aksam kısımlarının yağlama işleminin uygulanmasıdır. Böleye oyuncu koltuğunuzu güvenli ve sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.**

Kumaş oyuncu koltuklarının temizlik ve bakım işlemleri bu şekilde yapılmaktadır. Oyuncu koltuğunuza yapacağınız temizlik ve bakım işlemleri uzun saatlerini almaz. Oyuncu koltuğunuza düzenli yapacağınız temizlik ve bakım işlemleri sayesinde, koltuğu uzun yıllar sağlam bir şekilde kullanabilirsiniz. Kumaş oyuncu koltuklarının temizlik ve bakım işlemlerini sizlerle paylaştığımıza göre şimdi, Deri Oyuncu Koltuğunun temizlik ve bakım işlemlerinin nasıl olması gerektiğinden bahsedebiliriz.

Deri Oyuncu Koltuklarının Temizliği Nasıl Yapılır?

Deri oyuncu koltuğu temizliği sırasında dikkatli olmanızda fayda vardır. Çünkü deri yapısal olarak hassas olduğundan, yanlış malzeme kullanımından dolayı deride çatlamalar meydana gelir. Deri oyuncu koltuğunu temizliği şu şekilde yapılmaktadır;

 • Deri oyuncu koltuğunun temizliğinde kullanılacak sıvılarda kesinlikle kimyasal içerikler veya ağartıcı olan maddeler bulunmamalıdır. Eğer kimyasal içeriğe sahip olan sıvı kullanımı yapılırsa, deri yüzeyde çatlama, dökülme ve renginde açılma meydana gelir.

 • Deri oyuncu koltuklarını silmek ve kurulamak için kullanılacak olan bezler, yumuşak yapıya sahip olmalıdır. Ve bezin hafif nemli bir yapıda olması ideal olacaktır.

 • Deri oyuncu koltuklarının yüzey temizliği için çok az miktarda deterjan kullanmanız yeterli olacaktır. Az miktarda deterjan ve yumuşak bez yardımıyla deri oyuncu koltuklarının yüzeyleri kolayca temizlenir.

 • Deri oyuncu koltuğunuzu temizledikten sonra ise kurulamanız gerekmektedir. Çünkü deri yapıda olduğundan oyuncu koltuğu ıslak bırakılmamalıdır.

 • Deri oyuncu koltuğu temizleme işlemlerinde koltuğun çok fazla su ile temas etmemesine dikkat edin.

Deri oyuncu koltuklarının temizlenmesi yukarıda belirttiğimiz gibi yapılmaktadır. Kumaş koltuklardan daha kolay temizlenen yüzeye sahiplerdir. Ama deri oyuncu koltuğu temizliğinde dikkat etmeniz gereken, koltuğun çok fazla su ile temas etmemelidir. Deri oyuncu koltuğu temizliği sırasında çok fazla suyla temas ederse yüzeyinde çatlama ve dökülmeler meydana gelecektir. Bu durumun olmaması için hem az miktarda su kullanın hem de temizliğinden sonra koltuk yüzeyini iyice kurulayın.

Deri Oyuncu Koltuklarının Bakımlarında Hangi Ürünler Kullanılmaktadır?

Deri oyuncu koltuklarının bakımlarında derinin sağlam ve parlak kalabilmesi için farklı ürünlerin kullanımı yapılmaktadır. Deri oyuncu koltuklarının bakımlarında

 • deri cila ürünleri

 • deri krem bakım ürünleri

 • WD40 sprey yağ

kullanımı yapılmaktadır. Kullanımı yapılan bu ürünler sayesinde deri oyuncu koltukların parlaklığını ve canlılığını korur. Ayrıca bakım ve cila ürünleri sayesinde deri koltukların yüzeylerinde aşınma, çatlama, dökülme veya bozulmalar meydana gelmez. Çünkü deri oyuncu koltuklarında kullanılan bu ürünlerin hepsi çatlamaları engelleyici içeriklere sahiptir.

Deri Oyuncu Koltuklarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Deri oyuncu koltuklarının bakımlarında kullanılan ürünler, kumaş oyuncu koltuklarında kullanılanlardan daha farklıdır. Deri yapı kumaşa göre daha fazla bakım istemektedir. Deri oyuncu koltuklarının bakımları aşağıdaki gibi yapılmaktadır;

 • Deri oyuncu koltuğunun dış yüzeylerinin bakımlarında cila ürünleri ve kremler kullanılmaktadır. Deri oyuncu koltuklarının yüzeylerinin bakımları için kullanılan cila ve kremler sayesinde, koltuk yüzeyi hem parlaklığını hem de canlılığını korumaktadır. 

 • Deri oyuncu koltuklarında kullanılan cila ve kremler koltuğun temizliği tamamlandıktan sonra kullanılmaktadır.

 • Kumaş oyuncu koltuklarında olduğu gibi, deri oyuncu koltuklarının da vidaları kontrol edilmeli ve bakımları yapılmalıdır. Gevşemiş olan vidalar var ise sıkılmalıdır.

 • Deri oyuncu koltuklarının amortisör kısımları düzgün bir şekilde yağlanmalıdır. Bu sayede amortisör kısımların aşınması engellenmektedir. Yağlama işlemi sayesinde deri oyuncu koltuğunun kullanımları uzun süre yapılmaktadır.

**Deri oyuncu koltukları fabrikadan çıkış yapmadan önce yağlama işlemleri koltuğa uygulanmaz. Bunun nedeni ise, yağlanan mekanik bölgelerde akan yağların koltuk yüzeylerine bulaşmasını engellemek içindir. Bu sebeple de Oyuncu Koltuğunuz elinize ulaştığı zaman ilk dikkat yapmanız gereken şey ise Deri Oyuncu Koltuğunuzun mekanik ve aksam kısımlarının yağlama işleminin uygulanmasıdır. **

Deri ve kumaş oyuncu koltuklarının hem bakım hem de temizleme işlemleri sizlere bahsettiğimiz şekilde yapılmalıdır. Oyuncu koltuklarına yapılan bakım ve temizlik işlemleri, koltuğun uzun süreli ve sağlam kullanılabilmesi için önemlidir. Oyuncu koltuğu kullanan kişiler tarafından bu temizlik ve bakımların ne sıklıkta yapılması gerektiği merak edilmektedir. Sizler bekletmeden bu sorunuzu da cevaplandıralım.

Oyuncu Koltuklarının Bakım ve Temizlikleri Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Kumaş ve deri oyuncu koltuklarının bakım ve temizliği belirli aralıklar ile yapılmalıdır. Farklı bölümlere sahip olan oyuncu koltuklarının bakım ve temizliğinin süreside farklıdır. Deri ve kumaş oyuncu koltuklarının temizlikleri ve bakımları her ay 1 kere olacak şekilde yapılmalıdır. Oyuncu koltuklarında bulunan alüminyum plakların yağlaması ise 2 ayda 1 kere yapılmalıdır. Deri ve kumaş oyuncu koltuklarının yan kısımlarında mekanizmalar bulunmaktadır. Bu mekanizmaların koltuğun geriye yatmasına olanak sağlayan alandır. Mekanizmaların ise 4 ayda 1 kere yağlanması yeterli olacaktır.

Oyuncu Koltuklarının Temizliği ve Bakımları Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Evinizde oyuncu koltuklarınızın temizliğini ve bakımlarını yaparken dikkat etmeniz gereken ve kaçınmanız gereken durumlar vardır. Oyuncu koltuklarının temizlik ve bakımlarında dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

 • Kumaş ve deri oyuncu koltuklarının temizliklerinde kullanılacak temizlik malzemelerinin içeriğinde kimyasallar bulunmamalıdır. Aksi halde kumaş ve deri oyuncu koltuklarının yapılarında bozulmalar meydana gelir. Bu durumların yaşanmaması için de kumaş oyuncu koltuklarına ve deri oyuncu koltuklarına uygun olan temizlik malzemesinin tercih etmelisiniz.

 • Deri ve oyuncu koltuklarının bakımlarını düzenli aralıklarla yapmalısınız. Çünkü oyuncu koltuklarında bulunan aksamlar ve amortisör sistemleri düzenli bir şekilde yağlanmazsa, koltuk kullanımı sırasında kasılmalar olacaktır.

 • Kumaş ve deri oyuncu koltuklarının yüzey temizlikleri sırasında silme işlemi sert bir şekilde yapılmamalıdır. Çünkü bu durum koltuğun yüzeyinin bozulmasına sebep olur. Oyuncu koltuklarının yüzeyleri nazik bir şekilde temizlenmelidir.

 • Deri oyuncu koltuklarının temizliğinde fazla su kullanmamaya dikkat edin. Fazla su kullanmanız ve silmemeniz halinde, deri oyuncu koltuklarının yüzeylerinde çatlamaları meydana gelir.

Oyuncu koltuklarının temizlik ve bakımlarında dikkatli olduğunuz sürece, koltuk yüzeylerinde herhangi bir problem meydana gelmez. Ayrıca oyuncu koltukları temiz bir şekilde kullanılmaya devam edilebilir.

Oyuncu Koltuklarının Temizliği ve Bakımları Neden Önemlidir?

Evlerde ve ofislerde kullanılan birçok farklı modelde oyuncu koltuğu bulunmaktadır. Bu oyuncu koltuklarının uzun ömürlü ve hijyenik bir biçimde kullanılabilmesi için, koltukların temizlik ve bakımlarının yapılması gerekir. Oyuncu koltuklarına yapılan bakımlar ve yağlamlar sayesinde, oyuncu koltuklarının kullanım ömrü arttırılmaktadır.

Oyuncu koltuğunuz için yapmanız gereken bakım ve temizlik işlemleri hakkında bildiklerimizi sizlere aktarmaya çalıştık. Oyuncu koltuğunuzun temizliği sayesinde koltuğu hijyenik bir şekilde kullanabilir, yapılan bakım işlemleri sayesinde ise oyuncu koltuğunuzu uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Oyuncu Koltuklarının Temizliği ve Bakımları Hakkında Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Oyuncu Koltuğu Nasıl Temizlenir?

Oyuncu koltukların yüzey temizliği genel olarak ıslak bir bez ve biraz bulaşık deterjanı yardımıyla yapılmaktadır. Oyuncu koltuğunun temizlik işleminden sonra koltuk kesinlikle kurutulmalıdır.

Oyuncu Koltuklarının Temizliklerinde Kimyasal Kullanılır Mı?

Deri veya kumaş yapı fark etmeksizin oyuncu koltuklarının temizliklerinde, kimyasal içeriğe sahip olan malzemeler kullanılmaz. Kimyasal içeriğe sahip olan malzemeler oyuncu koltuklarının temizlikleri sırasında koltukta bozulma, dökülme, çatlama ve renginde ağarma meydana getirmektedir. Bundan dolayı da oyuncu koltuklarının temizlikleri sırasında kimyasal maddeler kullanılmaz.

Kumaş Oyuncu Koltuğu En İyi Neyle Temizlenir?

Kumaş oyuncu koltuklarının fileli yüzeyleri yumuşak yapıda olan ıslak bezler ile temizlenir. Temizleme işlemi için mikrofiber bezler en iyisidir. Mikrofiber bez ve biraz deterjan yardımıyla kumaş oyuncu koltuklarının yüzeyleri tertemiz yapılır. 

Oyuncu Koltuğunun Yağlaması Nasıl Yapılır?

Oyuncu koltuklarının aksam kısımları, amortisör ve yan kısımlarına bakım ve yağlama yapılmaktadır. Oyuncu koltuklarının yağlama işlemleri sprey yağlar ile kolay bir şekilde yapılır. Oyuncu koltuklarının yağlama işlemlerini ise düzenli aralıklar ile yapmalısınız.Deri Oyuncu Koltukları İçin Bakım Ürünleri Var Mıdır?

Deri oyuncu koltukları için özel bakım ürünleri üretilmektedir. Deri hassas bir yapı olduğundan zamanla çatlama ve dökülme yapmaktadır. Deri oyuncu koltuklarında bunu engellemek için bakım kremleri ve cilalar bulunmaktadır. Deri oyuncu koltuklarına uygun olan kremleri ve cilaları kullanabilirsiniz.

Oyuncu Koltuğu Bakım Malzemeleri İyi Midir?

Oyuncu koltuklarının bakım malzemeleri koltukların yapısına uygun biçimde üretilmektedir. Oyuncu koltuklarına uygun olan bakım malzemeleri güvenli biçimde kullanılmaktadır. Oyuncu koltuklarının modellerinde kullanılacak olan bakım malzemelerini almadan önce araştırma yapmalı ve ürünleri karşılatırmalısınız.

Yayınlanan 2023-08-31 Tarafından Xprime Oyuncu Koltuğu 0 148

Bir yorum bırakCevap bırak

Blog kategorileri

En son yorumlar

Yorum yok

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menü